Orhan Veli Kanık Kimdir? Orhan Veli Kanık Hayatı

Orhan Veli Kanık Kimdir? Orhan Veli Kanık Hayatı

Orhan Veli Kanık kimdir? Bu sorunun cevabını sizi sıkmayacak şekilde Orhan Veli Kanık’ın hayatını anlatarak vermeye çalışacağım.

Orhan Veli Kanık

13 Nisan 1914 tarihinde Beykoz’da hayata gözlerini açan Orhan Veli’nin babası İzmirli tüccar Fehmi Bey’in oğlu Mehmet Veli, annesi ise Beykozlu Hacı Ahmet Bey’in kızı Fatma Nigar Hanım’dır. Çocukluğu Beşiktaş, Beykoz ve Cihangir’de geçen Orhan Veli, eğitim hayatına Anafartlar İlkokulu’nda ana sınıfında başladı ve ertesi sene Galatasaray Lisesi’ne yatılı olarak geçiş yaptı. Yedi yaşında iken o dönemin halifesi Halife Abdülmecit’in Yıldız Sarayı’nda sünnet oldu. 1925 yılında dördüncü sınıfı tamamlandıktan sonra babası tarafından Galatasaray Lisesi’nden alınan Orhan Veli, annesi ile beraber Ankara’ya taşındı. Ankara’da ilk senesini Gazi İlkokulu’nda geçirdikten sonra o dönemki adı ile Ankara Erkek Lisesi’ne yatılı olarak yerleşti. Henüz ilkokul sıralarında okurken edebiyata merak sarmış Orhan Veli’nin daha ilkokula giderken Çocuk Dünyası isimli dergide hikayesi yayınlanmıştı.

 

Orhan Veli Kanık’ın Edebiyat Hayatı

Orhan Veli Kanık’ın belki de en büyük şansı lise döneminde iken edebiyat öğretmeninin Ahmet Hamdi Tanpınar olmasıydı. Orhan Veli, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğretmeni olduğu süre boyunca ondan sürekli öğütler almıştı ve onun yönlendirmesi sayesinde kendisini çok geliştirmişti. Orhan Veli, lise döneminde arkadaşları olan Oktay Rıfat ve Melih Cevdet ile birlikte Sesimiz isimli bir dergi çıkarmıştı. Bu dönem Aruz vezni kurallarını ve ahengini kavradığı, ayrıca ilk şiirlerini yazdığı dönem oldu.

Sadece şiir ile ilgilenmeyen Orhan Veli, o dönemde lisesinde gerçekleşen tiyatrolara da katılmıştı. Lisesi dışında Ankara Halkevi gibi ortamlarda da tiyatroda boy gösterdi. Sonraki yıllarda ise tiyatro alanında çevirmen olarak devam etti ve birçok oyunu Türkçe’ye çevirerek tiyatro kültürümüzü genişletmiştir.

 

Orhan Veli Kanık’ın Üniversite Hayatı

1932 yılında lisesinden mezun olan Orhan Veli, aynı yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisi oldu.1933 yılında Edebiyat Fakültesi Talebe Cemiyeti başkanı seçilen Orhan Veli 1935 yılında mezun olmadan okulu bıraktı. Üniversiteye devam ederken bir yandan da Galatasaray Lisesi’nde yapmış olduğu öğretmen yardımcılığını görevini de 1 yıl sürdürdükten sonra bıraktı.

Öğretmen yardımcılığını görevini de bırakan Orhan Veli’nin artık İstanbul’da durması için bir sebebi kalmamıştı, bundan dolayı Ankara’ya döndü. Ankara’da PTT Umum Müdürlüğü, Telgraf İşleri Reisliği, Milletlerarası Nizamlar bürosunda işe başladı. Ve lisedeki efsane üçlü tekrar bir araya gelmişti. Oktay Rıfat ve Melih Cevdet ile bir araya gelen Orhan Veli, tekrardan benzer şiirler yazmaya başladı.

 

Orhan Veli Kanık Hayatı

Orhan Veli Kanık Hayatı

 

Orhan Veli Kanık’ın Sonraki Hayatı

1936 yılında  Nahid Sırrı Örik’in şiirlerini yayınlatmaları önerisinin ardından, “Varlık dergisinde Orhan Veli’nin, OaristysEbabilEldoradoDüşüncelerimin Başucunda” isimli şiirleri yayınlandı. Dergide, Orhan Veli ve arkadaşları edebiyat dünyasına şöyle tanıtılmıştı;

Varlık’ın şiir kadrosu yeni ve kuvvetli genç imzalarla zenginleşmektedir. Aşağıda dört şiirini okuyacağınız Orhan Veli, şimdiye kadar yazılarını neşretmemiş olmasına rağmen olgun bir sanat sahibidir. Gelecek sayılarımızda onun ve arkadaşları Oktay Rifat, Melih Cevdet ve Mehmet Ali Sel’in şiirimize getirdikleri yeni havayı daha iyi belirtecektir.

 

Bu olaylardan sonra Orhan Veli Kanık’ın şiirleri ardı arkası kesilmeden yayınlanmaya devam etti.

 

Orhan Veli Kanık’ın Vefatı

1948 yılında Orhan Veli; Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Dino, Necati Cumalı, Sabahattin Eyüboğlu, Oktay Rifat ve Melih Cevdet gibi bir kadro ile 15 günde bir yayınlanan Yaprak isimli bir dergi çıkardı. Bu dergi 1 Haziran 1950 yılına kadar 28 sayı çıkardı, bu süreç boyunca çok fazla maddi sorunla karşılaşıldı ve sonunda dergi kapatıldı. Yaprak dergisinin kapanmasının ardından İstanbul’a dönüş yapan Orhan Veli, aynı yıl 10 Kasım tarihinde 1 haftalığına tekrar Ankara’ya gelmişti. Maalesef bu 1 haftalık gezide belediyenin açmış olduğu çukura düşen Orhan Veli başından hafif yaralanmıştı. Bu olayın 2 gün sonrasında İstanbul’a dönüş yapan Orhan Veli, bir arkadaşının evinde yemek yerken fenalık geçirdi ve hastaneye kaldırıldı.

Doktorun yanlış teşhisiyle yanlış tedavi uygulandı. Alkol zehirlenmesi teşhisiyle tedavi gören Orhan Veli’nin beyin kanaması geçirildiği anlaşılamadı. Aynı akşam saat 20:00 sularında komaya giren Orhan Veli gece 23:20’de Cerrahpaşa Hastanesi’nde hayata gözlerine yumdu.

 

Lisedeki edebiyat öğretmeni olan Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Veli’yi hastane ziyaretine geldiğinde olayı şöyle anlattı;

Daha orta mektebin birinci sınıfında talebem olan Orhan’ı Cerrahpaşa Hastanesi’nde son defa oksijen çadırının altında yarı çıplak, güçlükle nefes alır ve o kadar güzel hayallerin yakaladığı dünyamızı yalnız akı görünen gözlerinden boşanırken gördüğüm günü hiçbir zaman unutamam. Şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren zeka, kendisi olmaktan çıkmıştı.

 

16 Kasım 1950 tarihinde morgda otopsi yapılmadan önce Orhan Veli’nin yüzünün kalıbı alındı, daha sonrasında balmumu heykeli yapıldı. 36 yaşında vefat eden şairin cenazesi 17 Kasım 1950 tarihinde Beyazıt Camii’nden kaldırıldı.

 

Orhan Veli’nin rahatsızlandığı sırada üzerindeki ceketin cebinden bir diş fırçasının sarılı olduğu kağıt bulunmuştu. Bu kağıtta Aşk Resmi Geçidi isimli bir şiir yer alıyordu. 1 Şubat 1951 tarihinde arkadaşları tarafından Orhan Veli’nin anısına Son Yaprak dergisi çıktı. Tek sayı olan bu dergide Orhan Veli’nin daha önceki şiirleri ile beraber bu şiir de yerini buldu.

Sıkça Sorulan Sorular

Orhan Veli Kanık, Yenilikçi Garip akımının kurucusu Tük Edebiyat şairidir.

Orhan Veli Kanık, 13 Nisan 1914 tarihinde doğmuştur.

Orhan Veli Kanık, Beykoz'da doğmuştur.

10 Kasım'da yapmış olduğu Ankara gezisinde belediyenin açtığı çukura düşen Orhan Veli Kanık, kafasından hafif yaralanmıştı. Birkaç gün sonra İstanbul'da arkadaşının evinde rahatsızlık geçirerek Cerrahpaşa Hastanesine kaldırılmıştır. Doktorların da yanlış teşhisiyle maalesef hayatına gözlerini yumdu.

Orhan Veli Kanık, 14 Kasım 1950 tarihinde vefat etmiştir.

Orhan Veli Kanık, Cumhuriyet Dönemi şairidir.

Orhan Veli Kanık, Garip akımını benimsemiştir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir